Duyuru & Haber

Geri

Deneyim Paylaşımı ve Sürdürülebilirlik Çalıştayı gerçekleştirildi

Pamuk Lifi Üretiminde Bölgesel Sınai İşbirliği Projesi kapsamında "Deneyim Paylaşımı ve Sürdürülebilirlik Çalıştayı" 15 Kasım tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

Çalıştayda pamuk ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletme temsilcilerinin yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Ulusal Pamuk Konseyi gibi paydaşların da temsilcileri yer aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı TAGEM Genel Müdür Yardımcısı İhsan Emiralioğlu yaptığı açılış konuşmasında Rekabetçi Sektörler Programının tarımın sanayiye entegrasyonunu sağlamak noktasında önemli bir fırsat olduğunun altını çizdi. Bakanlık olarak bu Program kapsamda birinci dönemde toplamda 3 projeyi hayata geçirdiklerini belirten Emiralioğlu tüm bu projeler ile ülkemiz için çok faydalı işlerin ortaya çıktığını kaydetti.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunu temsilen konuşan Sektör Yöneticisi Melek Erman ise "Ortaklaşa desteklemekte olduğumuz projeler, Avrupa Birliği'nin Türk halkının refah seviyesinin artırılması için Türkiye ile işbirliği yapmaya devam etmekte olduğunun göstergelerinden birisidir" dedi. 

Bakanlığımız AB Mali Programları Dairesi Finansal Yönetim Birimi Koordinatörü Özlem Sever Rekabetçi Sektörler Programının Araştırma ve Geliştirme projelerine büyük önem verdiğini belirterek ar-ge projeleri kapsamında kurulan test ve analiz laboratuvarlarının KOBİ'lerin ekosistem içinde daha güçlü bir aktör olmalarını sağladığının altını çizdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının teknolojiyi iyi kullanan, inovasyon kapasitesi güçlü KOBİ'lerin yaratılması, desteklenmesi ve sayılarının artması adına çok ciddi çalışmalar ortaya koyduğunu hatırlatan Sever, işletmelerin kendi imkanlarıyla elde edemeyeceği teknolojik altyapı ve cihazlardan bu tesisler ile faydalanabileceğini belirtti.

Katılımcılara projenin genel çerçevesi hakkında bilgi veren GAPUTAEM Müdürü Mehdi Sümerli Türkiye için hem istihdam hem de katma değer yönünden çok önemli olan pamuk üretimi ve işlenmesi ile ilgili her türlü olumsuzluk tekstil sanayini de doğrudan etkilendiğini söyledi. Kurulan laboratuvar ile pamuğun kalite niteliklerinin belgeleneceğine ve ürünün pazar değerinin artacağına vurgu yapan Sümerli, tesisin aynı zamanda tekstil sektöründe istenilen nitelik ve kalitede pamuk sunulabilmesi için şart olan tek balya sistemine geçişe de katkı sunacağını beklediklerini iletti.

Protokol konuşmalarının tamamlanmasının ardından çalıştayın ilk oturumuna geçildi. İlk oturumda proje çıktıları hakkında detaylı bilgiler aktarılırken, proje kapsamında kurulan GAP Pamuk Lifi Test ve Analiz Laboratuvarının sürdürülebilirliği için başlatılan girişimler hakkında da bilgi verildi. İplik üreticileri ve çırçır işletmeleri temsilcileri ise laboratuvardan nasıl faydalanabildiklerini açıkladılar. İlk oturumda ayrıca sektörün temel sorunları ele alındı ve muhtemel çözüm önerileri tartışıldı.

Çalıştayın ikinci oturumunda ise pamuğun hasadından işlenmesine farklı süreçlerde karşılaşılan sorunlar ele alındı. Katılımcılar kendi deneyimlerini diğer paydaşlara aktardı. Oturumda ilerleyen dönemde gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar hakkında da bilgi verildi.

 

Pamuk Lifi Üretiminde Bölgesel Sınai İşbirliği Projesi

Proje kapsamında Diyarbakır'da uluslararası akreditasyona sahip bir Pamuk Lifi Test ve Analiz Laboratuvarı ile numune deposu kurularak işler hale getirildi. Balyalardan alınan numunelerin test sonuçları yine proje kapsamında kurulan web portalına yükleniyor. Çırçır işletmeleri bu portal üzerinden uluslararası geçerliliğe sahip test sonuçlarına ulaşabiliyor. İplik üreticileri ve tekstil firmaları ise talep ettikleri kalitedeki pamuk lifine portal aracılığı ile erişme imkanı buluyor.

Proje ve tesis hakkında ayrıntılı bilgiye www.gapcotton.org adresinden erişebilirsiniz

 

 


Galeri

Foto Galeri 

Yayınlar

Foto Galeri

Etkinlik Takvimi

Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
             
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31