5 Projemizin Daha Operasyonel Anlaşmaları İmzalandı

Türkiye ekonomisini canlandıracak AB ve Türkiye’nin eş finansmanlı gerçekleştireceği ve toplam bütçeleri 35,5 milyon Avroyu bulan beş proje için Operasyonel Anlaşma İmza Töreni 1 Şubat 2012 tarihinde Program Otoritesi Başkanı Sayın Ayhan KARACA'nın da katılımıyla Samsun'da gerçekleştirildi.

Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Program Otoritesi olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı çerçevesinde geliştirilen ve AB Türkiye Delegasyonu tarafından onaylanan projelerin Operasyonel Anlaşma imza töreni, Samsun Yelken Kulüp'te gerçekleştirildi. 

Program Otoritesi olan Bakanlığımız ile proje sahipleri arasındaki karşılıklı yükümlülüklerin ve projelerin uygulama süreçlerinin tanımlandığı anlaşmanın imza törenine, AB Türkiye Delegasyonu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri ile proje sahibi ve ortağı kuruluşlardan birçok üst düzey temsilci katıldı.
Projeleri tanıtan Sayın Ayhan KARACA, bu başarıda her iki tarafın da büyük emeği olduğunu söyledi. Zor bir süreçten geçilmesine rağmen henüz başlangıç aşamasında olunduğunun altını çizen KARACA, “İhale sürecinin ardından projelerin hayata geçirilmesine yönelik süreç bizi bekliyor. Bu süreçte mevcut birlikteliğimiz devam edecek ve sonunda başarı hepimizin olacak. İlerleyen süreçlerde de tarafların azimle çalışacağına inanıyorum.” dedi.
AB Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Başkanı Javier Menendez Bonilla, AB dışındaki ülkeler arasında en büyük işbirliği portföyünü Türkiye ile oluşturduklarını vurguladı. Bonilla, “Bu bir tesadüf değil, Türkiye-AB ilişkilerini geliştirmenin kararlığının bir ürünüdür. Türkiye’nin farklı bölgelerindeki ekonomik kalkınmanın desteklenmesi bağlamında bu yeni projeler, Türk makamları ve AB’nin taşıdığı kararlılığın bir kanıtı niteliğindedir” diyerek AB delegasyounun desteğininin devamına dikkat çekti.
Törende operasyonel anlaşmaları imzalanan projeler sırasıyla;
- Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığı’nın nihai yararlanıcısı olduğu yaklaşık 4.5 milyon avro bütçeli Amasya’da Mobilya ve Otomotiv Sektöründe Ortak Kullanım Tesisi ve Küçük İşletmelere Danışmanlık Hizmeti Merkezi Kurulması Projesi
-  Bayburt İl Özel İdaresi’nin nihai yararlanıcısı olduğu yaklaşık 9.5 milyon avro bütçeli Doğal Taş Sektöründe Bilgi ve Teknolojiye Dayalı Üretim Modeli Projesi
- Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın nihai yararlanıcısı olduğu yaklaşık 7.5 milyon avro bütçeli Orta Karadeniz Bölgesinin (TR 83) Rekabetçiliğin Artırılması Projesi
- Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın nihai yararlanıcısı olduğu yaklaşık 7 milyon avro bütçeli Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı Projesi
-  KOSGEB Gaziantep Hizmet Müdürlüğü'nün nihai faydalanıcısı olduğu yaklaşık 7.3 milyon avro bütçeli  Gaziantep Endüstriyel Tasarım ve Modelleme Merkezi (GETAM) projesi temsilcilerinin hava muhalefeti nedeniyle törene katılamaması sebebiyle, anlaşmanın resmi yazı yolu ile bilahare imzaya sunulmasına karar verildi.  
İmzaların atılmasının ardından verilen öğle yemeği ile tören sona erdi.
Bilgi için:
 
Osman Cihan SELVİ
Tel: (0312 201 69 49)
 
Zeynep MALTAŞ
Tel : (0312 201 69 32)
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü
Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programı Koordinasyon ve Uygulama Dairesi Başkanlığı